TÜRKİYE TARİHİNİN YAZILDIĞI DEFTERLER : AFİTAP ECE MUHTIRASI

02.02.2019

 

Ben bu kentin hakkını nasıl öderim bilemiyorum. Önüme çıkan her sokağı, her binası ve her kapısının arkasında inanılmaz hikayeler sunuyor, adeta al da anlat diyor. Önümüzdeki haftasonu Fuji Film Türkiye için yapacağımız bir aktivitenin son hazırlıkları için sokaktayım.

Birkaç yıl öncesine kadar kullandığım Ece Ajandalarını almak için uğradığım, şimdilerde bomboş duran binanın önünden geçerken avluya açılan demir kapının açık olduğunu görüyorum. Kapıdaki görevliye derdimi anlatıyorum. Bıktırmış olmalıyım ki “Tamam gir be ağbi” diyor. Girer girmez de nefesim kesiliyor. Muhtesem döşenmiş taşlar, asırlık binalar tam karşımda. Bu güzelliği hayranlıkla seyrederken bu binada faliyet gösteren asırlık @eceajanda larının’nın hikayesi geliyor aklıma. Mehmet Sadık Efendi 1888 yılında, 20 yaşında Büyük Valide Han’da mütevazi bir kitapçi açar. İşleri gayet iyi gider. Dükkanını Osmanlı İmparatorluğu’nun Başbakanlık (Sadaret) binasının bulunduğu Cağaloğlu’na taşır. Yeni dükkanın adı Afitap Kırtasiye olur. Kısa sürede Osmanlı Devleti’nin ofis malzemeleri temin ettiği başlıca ticarethane haline gelir. Ama Mehmet Sadık Efendi’yi günümüze taşıyan 1910 yılında üretmeye başladığı “muhtıra” adı verilen bir nevi hatırlatma defteridir. O yıllarda bu tür bir defteri basmak için izin başvurusunda bulunan başkaları da olsa, bu müsade Osmanlı Devleti’nin kırtasiyecisi olan Mehmet Sadık Efendi’ye verilir. Kırtasiye dükkanı ile aynı adı taşıyan Afitap Muhtıraları Jandardarma, Polis ve Sadrazamlık Özel Kalemi başta olmak üzere birçok Osmanlı kurum ve kişisince kullanılmaya başlanır.

1934 yılında Afitap Muhtıraları’nın ismi hazin bir hadiseden dolayı değişir. Mehmet Sadık Efendi’nin büyük oğlu çıktığı bir seyahat sırasında Afganistan’da Ece isimli bir kadınla tanışır, aşık olur. Ancak, saadeti yakalayamazlar ve Ahmet aşkı uğruna hayatına son verir. Bu hazin hikayeden dolayı Mehmet Sadik efendi Afitap Muhtırası’na Ece adını verir. Artık muhtıralar aşkın defterleri olarak satılmaya başlanır. İlk dünya güzeli seçilen Türk olan Kerime Halis hanıma Atatürk tarafından Ece soyadının verilmesi üzerine aile Ece adının başka bir güzel kadında yaşaması için muhtırayı/ajandayı kendisine adar. 

Oğuz Otay

Oğuz Otay

Geziyoruz; öğreniyoruz ve eğleniyoruz...

devamı

Yorum Yaz

CAPTCHA code