RİZZO AİLESİ VE APARTMANI

30.06.2019

 

Değil gecenin karanlığında, gündüz bile girdiğinizde insanı tedirgin eden bir sokak burası. Eski Alman Hastanesi'den hemen önceki sokak. Bugüne kadar çok farklı isimlerle anılmış. Somuncular, Somuncuoğlu, Urucular, Aruslar, Araslar, Aslan ve en sonunda da 1934 yılından bugüne kadar Aslan Yatağı Sokağı'nda karar kılınmış.
⚜️⚜️⚜️
İstanbul'da benim gibi eski binaların peşinde  koşanların en büyük dertlerinden biri de bu sokak ve bina numaralarının sıksık değişmesi. Bu defa 1886 yılında inşa edilen devasa Rizzo Apartmanı'nın peşindeyim. Bir dönem Levantenlerin yaşadığı seçkin bir sokakmış burası.
⚜️⚜️⚜️
 Sokağa girdiğinizde bakımsız ama son derece ilginç binalar var. Sokağın sonunda karşımıza bu güzel ve devasa bina çıkıyor. Binanın mimarı o yıllarda Bodrum katında yaşayan Ohannes Aznavour. Diğer katlarda ise Alman Büyük elçiliği II. Katibi, Osmanlı Bankası, Deutsche Bank, Selanik Bankası ve, Atina Bankası üst düzey yöneticisi ve seçkinler yaşamış.
⚜️⚜️⚜️
Apartman 1894 yılında İtalyan Rizzo Ailesi tarafından satın alınır. Ailenin kökleri 14 yy a kadar gider ve Osmanlı coğrafyasındaki ticari faaliyetlerine 1880'lerde rastlanır. Aile komisyonculuk, gemi acentalığı başta olmak üzere birçok alanda faaliyet göstermiş. Sahibi oldukları Rizzo Yayıncılık İstanbul hakkında ve Hukuk alanında pek çok kitap basmış. 1868'den itibaren İstanbul ticari hayatı hakkında önemli bilgiler içeren Meşhur Şark Ticaret Yıllıkları da Rizzo'larca basılmış

Oğuz Otay

Oğuz Otay

Geziyoruz; öğreniyoruz ve eğleniyoruz...

devamı

Yorum Yaz

CAPTCHA code