PLAZA DEVRİ YATIRI BARDAKÇI BABA 

31.01.2019

Ortaokul ve Lise yıllarında okul yolum Fulya Deresi’den geçer, özellikle de zorlu matematik sınavları oncesinde önünden geçtiğim yeşile boyalı, demir parmaklarla çevrili “Bardakçı Baba” türbesi sınav öncesindeki son umudum olurdu. Liseden hasarsız mezun olmamın üzerinden nerede ise 35 yıl geçtiğine göre Bardakçı Baba’dan beklenen zihin açıklığı fazlası ile yerine geldiğinden dualarım kabul olmus denilebilir.

Bugün tıp vadisi ve lüks konut alanına dönüşen bizim zamanımızın Fulya Deresi’ne düştü yolum. Birçok şey gibi Bardakçı Baba Türbesi de etrafındaki göktelenlerin gölgesinde kalmış. Gölgesinde kalmak yetmemiş, o mütevazi türbeyi devasa binasına yakıştıramayan mülk sahibi türbeyi siyah mermer ile kaplayıp, etrafını da cam duvar ile çevirerek Plaza Çağı ile uyumlu sürrealist bir yatır ortaya koymuş. Hikayemizin buraya kadar olan kısmı yürek burksa da sonrası daha da ilginç.

Türbenin dibinde devasa binanın yapılmaya başlandığı yıllarda bir diş hekimi ortaya çıkar ve bir itirafta bulunur. 1968 yılında Marmara Üniversitesi Dişçilik Fakültesi’de okurken Fulya Deresi’nde  ağaçların altına sohbet etmek, ders çalışmak için bir masa atarlar. Zaman zaman da bu masada birşeyler yiyip, içerler. Masada bıraktıkları bardaklara kimse dokunmaz, hatta boş bardakların gün geçtikçe arttığına da tanıklık ederler. Müziplik olsun diye Bardakçı Baba yazan bir levha asarlar. Sonra kız arkadaşlarını korkutmak için de mezarı andıran bir tepe yaparlar. Sonrası çorap söküğü gibi gelir. Halk türbeyi ziyaret edip, adak adarlar. Yol inşaatı sırasında yatırı belediye işçileri bugun olduğun yere taşır ve etrafını duvar, demir parmaklıklarla çevirerek Bardakçı Baba’yı ölümsüzleştirirler. Türbeler Müdürlüğü kayıtlarında bu türbe ile alakalı herhangi bir belge bulunamadığını da hatırlatalım. Şimdi soru şu: Benim matematik sınavlarından aldığım notlar iptal olur mu?

Oğuz Otay

Oğuz Otay

Geziyoruz; öğreniyoruz ve eğleniyoruz...

devamı

Yorum Yaz

CAPTCHA code