OSMANLI'DA İLK AÇLIK GREVİ VE DİVANE HÜSREV PAŞA TÜRBESİ

20.05.2019

Mimar Sinan'ın eseri bu türbe için bazı kaynaklar bir vezir için yapılmış en güzel ve zarif türbe der. Hatta Sultan Reşat'ın Eyüp'teki Türbesi bile bu türbeden esinlenilmiştir. Yiğit namıyla anılır derler, o nedenle bundan sonra Hüsrev Paşa'dan bahsederken Divane (Deli) Hüsrev Paşa demek daha doğru olacak.

 

Hadım Süleyman Paşa yerine Mısır Beylerbeyi olarak atandı. Mısır hazinesindeki gelir artışının vergi konusunda halka yapılan baskıdan olduğu düşüncesi ile hakkında tahkikat yapılır. İspatlanamaz ama gözden düşer. Bu arada yerine atanan Hadim Süleyman Paşa tarafından  yollanan raporlarda yolsuzluk ile alakalı suçlayıcı ifadeler yer alır. İyi bir asker olan Divane Hüsrev Paşa gösterdiği cesaret ve başarı nedeniyle yeniden dördüncü vezir olarak Kubbealtına alınır. O sırada Hadım Rüstem Paşa da Vezir-i Azam'dır. Geçmişten gelen husumet nedeniyle Sultan huzurunda ikili arasında çıkan tartışmada sert mizaçlı Divane Hüsrev Paşa hançeri ile Hadım Süleyman Paşa'nın üzerine yürür.

 

Her ikisi de görevlerinden azledilir. Divane Hüsrev Paşa görevden alınmasının verdiği üzüntü ile evine kapanır. Tarihçi Lütfi'ye göre 17 gün boyunca hiçbirsey yemez, içmez. Hekim müdahalesini red eder.  Bir süre sonra da Paşa ölür. Bu Osmanlı İmparatorluğu'nda bilinen ilk açlık grevi olur.

Oğuz Otay

Oğuz Otay

Geziyoruz; öğreniyoruz ve eğleniyoruz...

devamı

Yorum Yaz

CAPTCHA code