ISTANBULLULARI MAHÇUP EDEN, UNUTULMUŞ HARAP BİR CAMİİ : İBRAHİM PAŞA MUHSİNE HATUN CAMİİ

13.02.2019


Karşınızda İstanbul’un göbeğinde, yaklaşık 500 yıllık bir cami. Adı ise son derece ilginç: İbrahim Paşa Muhsine Hatun Camii. Bugüne kadar ziyaret ettiğim Osmanlı Camiileri içinde hanımların adıyla bilinen zarif camiilere denk geldi isem de karı-koca adıyla anılan bir camii ben bilmiyorum, bu ilk oldu.

Mütevazi camiinin bugün ki pür-ü perişan haline baksanız zannedersiniz ki hayırsever bir çiftin dişinden tırnağından arttırarak zar zor yaptırdığı bir hayır eseri. Oysa İbrahim Paşa dediğimiz Makbul iken Maktul (Öldürülen) Olan İbrahim Paşa. Sultan Süleyman’ın Sadrazamı. Populer diziden bilinen adıyla Pargalı İbrahim. Muhsine (Hatice) hanım ise zevcesi. İşte burada işler biraz karşıyor. Birçok kaynak İbrahim Paşa’nın eşini Sultan Süleyman’ın kız kardeşi olduğunu yazsa da Ord.Prof.Dr. İsmail Hakkı Uzunçarşılı'ya göre (Belleten, XXIX 1965) bu yanlıştır. Zira Muhsine hatun Sultanın kız kardeşi değildir. Bu tartışma bugün bile açıklığa kavuşmamıştır. Bu tartışmalı konuyu tarihçilere bırakalım.

Eserin mimarı  Koca Sinan’dır. Minarenin sol tarafındaki kısım ahsap olup, sağ tarafındaki bölümü betonarme olup, sonradan ilave edilmiştir. Bu kıymetli camiinin bugün ki harap hali bu coğrafyada yaşıyan herkes için tam bir utanç vesilesidir. Devletin bu gibi kıymetli eserlerin korunması hususunda üzerine düşenleri yerine getirmemesi eleştirilebilir ancak bu sorumluluk sadece devletin midir? Bu coğrafyada yaşayan hepimizin bu kıymet bilmezlik konusunda kusuru yok mudur? Acaba bir hayır sever çıkıp da bu utanca dur diyemez mi? Maalesef memleketimizdeki bu değerlerin kıymetini bilmiyoruz. Galiba bunun da en önemli sebebi bilmiyoruz, tanımıyoruz, öğrenmiyoruz. Ve kayıtsız kalıyoruz

Oğuz Otay

Oğuz Otay

Geziyoruz; öğreniyoruz ve eğleniyoruz...

devamı

Yorum Yaz

CAPTCHA code