GÜZEL KORUNMUŞ AVLULU HAN ÖRNEĞİ : ZİNCİRLİ HAN

08.06.2019

Kapalı Çarşı kompleksi içimde yer alan hanlardan belki de en iyi korunmuşudur. İçeri girildiğinde insana adeta başka bir dünyaya ayak basmış hissettirecek kadar devrinin havasını taşıyan Han.

1807 yılında Nasuh Paşa adında birinin yaptırdığı külliyenin bir parçası. Bugün kuyumcular ve Şişko Osman adıyla anılan halıcının bulunduğu mekandır. Üst katlar ise kuyumcular İn imalathaneleridir. Hana gittiğinizde Kapalı Çarşı'nın en bilindik halıcısı olan Şişko Osman' İn dükkanını mutlaka ziyaret edin. O size ısmarlar ama olur da ona uğramaz iseniz hanın girişindeki çay ocağından bir kahve söyleyin kendinize. O kahveyi de mutlaka bu avludaki  çeşmenin yanında yudumlayın.

Siz kahvenizi yudumlar iken ben de avlulu hanlar hakkında kısaca bildiklerimi sizlere aktarayım. Bu hanlarda giriş ve çıkış için kullanılan taç kapılar mevcuttur. Han kapıları ahşap, çift kanatlı, üstü dövme demir kaplıdır. Sol kanatta Han kapısı kapalı iken insanlar girip çıksın diye yapılmış, kuzuluk denilen küçük kapılar vardır. Kapıları genelde kısa cephede yer alır. Giriş kapısının üzerinde girişe bakan ve Hancıbaşı odası diye bilinen bir oda bulunur. Hanların avuçlarında görülen ağaçların bilinçli değil, zaman içinde tesadüfen var olduğu tahmin edilir. Hanlar genelde diktörtgen planlı olmakla birlikte odalar karedir ancak arsa durumuna göre bu uygulamadan sapıldığı örnekler mevcuttur. Odalar genelde 4*4 veya 5*5 m2 boyutundadır. Oda kapıları tek kanatlıdır. Odalar ısınma ve pişirme amaçlı ocaklıdır. 18. yy hanlarında kubbe pek kullanılmaz. Üst kata çıkan merdivenler avluya girişin hemen yanındadır. Tek veya çift merdiven olabilir. Basamak ve korkuluklar özgün halinde tek parça mermerden oluşur. Zincirli Han basamakları orjinalliğini hala muhafaza eder. Adımlar nedeniyle aşınmıştır.

Oğuz Otay

Oğuz Otay

Geziyoruz; öğreniyoruz ve eğleniyoruz...

devamı

Yorum Yaz

CAPTCHA code