KAPTANINIZ KONUŞUYOR : UÇAKTA DOKTOR VAR MI?

Yıllar önce 45 yıllık dostum ve seyahat arkadaşımla kıtalararası bir yolculuktayız. Atatürk Havalimanı’ndan kalkışımızın üzerinden birkaç saat geçmiş, yemekle birlikte içtiğimiz bir iki kadeh şarabın da etkisiyle karartılan uçakta uykuya dalmak üzeriyiz. Biranda yanan kabin ışıklarını kaptan pilotun dahili anonstan “İyi geceler sayın yolcularımız kaptanınız konuşuyor, rahatsızlanan bir yolcumuz için aranızda bir hekim bulunuyorsa lütfen kendini kabin ekibine tanıtsın” anonsu duyuluyor. Beyin Cerrahı olan dostumu uyandırıyorum. Çok kısa sürede hastaya müdahale eden arkadaşım, rahatsızlanan yolcu için hayati bir tehlike olmadığı dolayısıyla uçağın en yakın havalimanına iniş yapmasına gerek olmadığını kabin görevlilerine söylemesiyle herkes rahat bir nefes alıyor. Biz ise hastaya refakat etmek için business classa oturtuluyoruz.

KAPTANINIZ KONUŞUYOR : UÇAKTA TESİSATÇI VAR MI?

Belki bir çoğunuz uzun mesafeli uçuşlarınızda benzeri türde bir anons ile karşılaştınız veya ilerki uçuşlarınızda karşılaşacaksınızdır. Ve asla şaşırmayacaksınızdır. Ancak, 27 Ocak günü Norwagian Havayollarını’nın DY1156 sefer sayılı uçağı ile Oslo’dan Munih’e gitmekte olan yolcular kalkıştan 20 dakika sonra duydukları benzeri bir anons ile şaşkına döndüler. Anonsta kaptan “Sayın yolcularımız kaptanınız konuşuyor, arızalanan tuvaletimiz nedeniyle Oslo’ya dönmemiz gerekiyor. Ancak, aranızda bir tesisatçı bulunuyorsa lütfen kendini kabin ekibine tanıtsın” diyor ve ne oluyorsa o andan sonra oluyor. Yolcular arasındaki 65 kişisi aynı şirkette çalışan ve mesleki bir toplantıdan dönen toplam 85 uzman tesisatçı kendini kabin görevlilerine tanıtıyor.

KENDİ SÖKÜĞÜNÜ DİKEMEYEN TERZİ

Ancak, gelgör ki ülkenin seçkin tesisatçılarının çabası yetersiz kalıyor ve uçağın bozulan tuvalet tesisatı tamir edilemiyor ve uçak bu tuhaf rastlantıya rağmen Osla’ya geri dönme mecburiyetinden kurtulamıyor. Tesisatcıların mensubu olduğu şirketin Genel Müdürü Frank Olsen’in “Tuvaletlerin düzeltilmesini isterdik ancak maalesef dışarıdan yapılması gerekiyordu ve biz 10.000 metreye tesisatçı gönderme fırsatı bulmadık” şeklindeki açıklaması ise Norveç gazetelerinde kendine “garip ama gerçek” kontenjanından yer bulmakta zorlanmıyor.İlk bakışta son derece tuhaf bir olay gibi görünse de benzeri b..tan sebeplerden ötürü uçakların uçuştan geri kalmasına veya ciddi rötarlara uğraması pek de şaşırtıcı olan bir durum değildir. Geçmişte de benzeri olaylara rastlanmıştır.

BAŞKA ÖRNEKLER

Mart 2015, koan tuvalet nedeniyle Londra Heathrow’dan havalanan ve Dubai’ye gitmekte olan  British Airways havayollarına ait uçak Heathrow’a geri dönmek zorunda kalır.

2014 yılında is Virgin Australia havayollarına ait Los Angeles – Sydney seferini yapan uçak, kalkıştan 3,5 saat sonra taşan su problemi nedeniyle Los Angeles’a dönmek zorunda kalır.

2017 yılında ise gene British Airways havayollarına ait bir uçak uçakta yeteri kadar tuvalet kağıdı olmadığı gerekçesiyle 5 saatten fazla eksiğin giderilmesi için beklemek zorunda kalır.