TATİLCİLER İÇİN BİR DEVİR KAPANIYOR

Korkarım bir devir kapanıyor. Herşey gibi tatil alışkanlıkları da kapitalizmin kurbanı oluyor.

Bir tatil klasiğidir, sabah erken kalkmak, gün boyunca gölgede kalacak ama aynı zamanda da olup biten herşeyi görebileceğiniz havuz veya deniz kıyısındaki bir şezlonga havlu atıp, çanta koyarak yer tutmak. Ancak, asırlık tur operatörü Thomas Cook uygulamaya başladığı bir yöntemle bu geleneği belki de bir daha dirilmemek üzere toprağa gömüyor.

HANIM KALK, ŞEZLONG KAPALIM DERDİNE SON

Planladığınız tatilin başlangıcına 6 gün var. Tatili paketini satın aldığınız tur operatöründen bir mail alıyorsunuz. Tatile ilişkin bir aksilik mi var diye tereddüt içinde okumaya başlıyorsunuz. O da ne? Tur operatörünüz tatiliniz boyunca kullanacağınız ve yerini ekli şezlong planından seçeceğiniz bir şezlongu sizin için ayırabileceğini söylüyor. Düşünsenize her sabah erkenden kalkıp, koşa koşa yer tutmak için havlu atmak, plaj çantası koymaktan kurtulacaksınız.

BEDAVA PEYNİR SADECE FARE KAPANINDA

Şüphesiz bedava peynirin sadece fare kapanında olacağını bilecek kadar hayat tecrübesine sahipsiniz. Ve ilk iş olarak kaç para diye soruyorsunuz. Aldığınız cevap da sizin sorunuz kadar net ve kısa “sadece 25 Euro”. Şimdilik sadece üç otelde başlayan bu hizmet  kuvvetle muhtemelen hızla yayılacak. Ve ilk etapta bu yaz 30 oteli kapsayacak.

Thomas Cook İngiltere genel müdürü Chris Mottershead uygulama ile alakalı olarak “Geleneksel paket tatiller geçmişte kaldı. Tatilciler bugün paketlerini kişiselleştirmek, ihtiyaç ve yaşam tarzlarına en uygun unsurları karıştırıp eşleştirmek istiyorlar.” diyerek uygulamanın büyük ilgi göreceğini söylüyor. Ve tahminlere göre otellerdeki şezlongların % 80 ile % 90’ı bu yöntemle satılabileceğini söylüyor.

 

SADECE ŞEZLONG DEĞİL, KALINACAK ODA DA ÖNCEDEN SEÇİLEBİLECEK

Geçtiğimiz yıl benzeri bir uygulamayı otel odaları için başlatan Thomas Cook, deneme aşamasında 10.000’den fazla rezervasyonun bu şekilde yapıldığını ve sözkonusu uygulamanın gördüğü ilgi doğrultusunda uygulamanın 300 otelde devam edeceğini belirterek, oda seçmek isteyen tatilcilerin oda başına 30 € ödeyeceğini hatırlatıyor.

Bakalım tur operatörleri için sözkonusu ilave gelir getirici pazarlama uygulamaları ülkemizki tur operatörlerince ne zaman hayata geçirilecek ve tatillcilerce ne kadar ilgi görecek.